Photograph by Adam Crowther

Live Rankings

Female

Select Weight

Rank
Name
Gym
1
Amy Pirnie
Inferno
2
Becky Caslin
Fortitudo
3
Dani Fall
Reaper Gym
4
Leigh Newton
Phoenix
5
Amanda McWilliams
2Brothers
6
Paloma Arranz
All Powers
7
Kat Paton
OB`s
8
Yasmin Nazary
Muay Thai Inc.
Rank
Name
Gym
1
Dakota Ditcheva
Northern Spirit
2
Nicola Kaye
Science of Eight
3
Marie Mc Manamon
Knowlsey Academy
4
Grace Spicer
Double K/Keddles
5
Adele Cochrane
WOSSABAMA
6
Jenna Ross
Rama Scotland
7
Sally McCarthy
Ippon Gym
8
Jeanette Warnes
Sor Chang Kow
Rank
Name
Gym
1
Christi Brereton
Chaos Devon
2
Iman Barlow
Assassins
3
Ruth Ashdown
Lumpini Crawley
4
Sophie Hawkswell 
Kiatphontip 
5
Hayley Connelly
Pra Chao Suua
6
Chantelle Tipett
Chaos Devon
7
Natasha Hingley
UTC
8
Charlotte Antoni
Majestic Gym
Rank
Name
Gym
1
Bernise Alldise
Double K/Keddles
2
Tanya Merritt
Eagles Wales
3
Tamara Fallon
Bad Company
3
Hannah Brady
Kiatphontip 
5
Linzi Edwards
Celtic Pride
6
Hannah Turner
Unit 1
7
Judit Foldvari
fightworx
8
Suzy Cahill
Combat Gym
Rank
Name
Gym
1
Ashley Beattie
WOSSABMA
2
Meg Corwell
Fortitudo
3
Nichola Seddon
Super Gym
4
Naomi Brownswell
FSC
5
Rose Beattie
SO8
6
Vacant
7
Vacant
8
Vacant

Male

Select Weight

Rank
Name
Gym
1
Bart Tweed
Kiatphontip
2
Stevie Irvine
GTBA
3
Luke Smith
Pra Chao Suua
4
Mace Ruegg
House of Pain
5
Evans Jay
Double K/Team Tieu
6
Joe Le Maire
Unit 1
7
Ash Uddin
KO Gym
8
Michael Docherty
OB’s
Rank
Name
Gym
1
Dan Mcgowan 
Mcgowan Muay Thai
2
Callum McGowan
Griphouse
3
Mondo Woodcock
Team Braveheart
4
Kieran Parker
Double K
5
Louis Green
Franks Gym
6
Nourdine Aissaoui
Elite, Liverpool
7
Dylan Burke
Keddles/Lumpini Crawley
8
Budha Limbu
Lions Gym
Rank
Name
Gym
1
Dean James
Pra Chao Suua
2
Jon Haggerty
Keddles/Team Underground/Knowlesy
3
Macauley Coyle
Pra Chao Suua
4
Jacob Smith
Thai Fist
5
Andy Docherty
GTBA
6
John Shink
Kuang Raang
7
Wade Sword
2 Brothers
8
Kawser Ahmed
Science of Eight
Rank
Name
Gym
1
Keith McLachlan
Griphouse
2
Ja Kiatphontip
Kiatphontip
3
Jose Varela
Team Tieu
4
Rung Karnphan
Rung MT
5
Jonno Chipchase
MFA
6
Reece Thompson
Lumpini, Crawley
7
Simon Forrest
Rough Diamonds
8
Stuart Stabler
Peel Thai
Rank
Name
Gym
1
Chris Shaw
POS Fight Team
2
Stephen Meleady
Bad Company
3
Leif Taggert
Chok Dee
4
Myk Estlick 
GFC
5
Paul Barber
Double K
6
Mo Abdurahman
Look Borai
7
George Mouzakitis
Petchnoi
8
Adam Haslam
GFC
9
Spencer Brown
Rama Camp, Scotland
10
Nico Carrillo
GTBA
11
Gareth Mitchell
Sit Ayuthaya
12
Jas Brander
GTBA
13
Luke Hill
Lumpini Crawley
14
Gary Laws
Northern Kings
15
Isaac Taylor
Jonny T’s
Rank
Name
Gym
1
Nathan Bendon
Pra Chao Suua
2
Carlton Lieu
Team Tieu 
3
Andrew Millar
Colosseum Gym
4
Liam Brough
Legions Gym
5
Connor McNab
D Unit
6
Natty Dodds
Mungkorn Dam
7
Mark Amos
Gala/Gorgie Fight Gym
8
Wojtek Oleksyc
Hanuman, Scotland
9
Jordan Williams
Erawan
10
George Carter
Sor Chang Kow
11
Femi Akinade
Diablo
12
James Toomey
Double K
13
Tim Nutter
Kiatphontip
14
Zeeshan Haider
KO Gym
15
Kris Pearson
Knowlsey Academy
>
Rank
Name
Gym
1
Liam Harrison
Bad Company
2
Charlie Peters
Double K
3
Craig Dickson
Sutai
4
Ben Lucas
Pra Chao Suua
5
Jack Kennedy
Imperial, Southport
6
Tommi McCormick
Body Flo
7
Alex Bublea
Knowlesy Academy
8
Brian Totty
Sit Muangthai
9
Chris Whittle
Franks Gym
10
Dale Hughes
Franks Gym
11
Michael Pham
Team Tieu
12
John Cullen
DNFT Dumbarton
13
Ian Houillebecq
Legions Gym
14
Naqqash Khan
Black Widow
15
George Smith
Warriors
Rank
Name
Gym
1
Jordan Watson
Bad Company
2
Brad Stanton
Kiatphontip 
3
Josh Turbill
All Powers
4
Connor McCormack
Petchnoi
5
Jack Cooper
Chok Dee
6
Liam Mcgrandles
Corefit UK
7
Leyton Collymore
Franks Gym
8
Daniel Jedrzejewski
Hanuman, Scotland
9
Alex Mcgregor
SMTC
10
Jackson Barkhouse
Maryport Dragons
11
Joe Craven
Bad Company
12
Dan Butler
All Powers
13
Luke Imeson
Bad Company
14
Derek Bramwell
Pra Chao Suua
15
Mike Egan
2 Brothers
Rank
Name
Gym
1
Ben Hodge
Lumpini Crawley
2
Jake Purdy
FSC
3
Chris Shaw
ULT Muay Thai
4
Artur Saladiak
FSC
5
Sam Omomogbe
Pra Chao Suua
6
Ammari Diedrik
4TH Dimension
7
Sevket Karauglanglu
Team Tieu
8
Liam Nolan
Knowlesy Academy
Rank
Name
Gym
1
Michael Wakeling
Scorpions
2
Jersey Pinto
Kiatphontip 
3
Michal Dziuda
Bradford Pro
4
Keith Middleton
Aberdeen Combat Centre
5
Remassey Omoboye
All Powers
6
Chris Melhuish
Fight Worx
7
Karl Upton
2 Brothers
8
Wilker Barros
KO Next Generation
Rank
Name
Gym
1
Dan Edwards
K Star Legacy 
2
Ally McPherson 
Hanuman, Scotland 
3
Liam Mckendry
MMAG
4
Ryan Li
Team Tieu
5
Mathew Van Lierop
Dragons Gym, Carlisle
6
Mike Clarke
Tobins
7
Ameen Alkilaney
Eagles, Wales
8
Michael Bradbury
Hybrid
Rank
Name
Gym
1
Loz Smitten
Kiatphontip
2
Jordan Smith
KO South
3
Dale Kingston
Hybrid MMA
4
Mike Moxon
Mungkorn Dam
5
Karl Beck
Team Jai Dee
6
Vacant
7
Vacant
8
Vacant
Rank
Name
Gym
1
Charles Sikwa
Eagles, Wales
2
Darren Howieson
Headhunters
3
Richie Hockin
POS Fight Team
4
David Sa
Bad Company
5
Vacant
6
Vacant
7
Vacant
8
Vacant